Dzisiaj jest pt paź 31, 2014 10:31 pm

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 554 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 47  Następna
Autor Wiadomość

oczywiście chodzi mi o dostanie zasiłku w norwegii

evs napisał(a):
mam zapytanie, moj maz pracuje w norwegii od wrzesnia 2011r, urodzil sie nam synek w pazdzierniku 2011r, od kiedy nalezy sie nam rodzinne? ja obecnie mieszkam w pl , zamierzam dojechac do meza, mamy jeszcze synka pieciolatka z mojego pierwszego zwiazku czy na niego takze beda przyslugiwac swiadczenia ? czy bede mogla na niego starac sie o jakies dotacje kiedy ja bede pracowac w norge ? czy juz teraz maz moze sprobowac ? pozdrawiam

Nalezy sie od listopada 2011 roku. Barnetrygd naliczany jest od miesiaca po urodzeniu się dziecka.
Pozdrawiam :)

monikaka napisał(a):
pociągnę dalej temat zasiłków i tym razem mam pytanie odnośnie dziecka niepełnosprawnego czy można coś dostać na dziecko które mieszka w Polsce?

Czy myślisz o hjelpestønad?
"Som hovedregel gis hjelpestønad bare til personer som er bosatt i Norge. Stønad kan også gis i utlandet til:
(...) • Familiemedlemmer som er bosatt i andre EØS-land når den yrkesaktive arbeider i Norge og er medlem av folketrygden.
Med familiemedlem menes forsørget ektefelle eller barn under 18 år, som selv ikke er yrkesaktiv."
Z informacji na formularzu wynika iż dziecko przebywające w innym kraju EOG niż
członek rodziny zatrudniony w Norwegii może ubiegać się o hjelpestønad.
Proponuję więc, aby członek rodziny, który pracuje w Norwegii skontaktował się z oddziałem NAV Forvaltning w województwie zatrudnienia w celu uzyskania informacji jakie załączniki należy załączyć do wniosku (Krav om hjelpestønad). Informacji udzielą również telefonicznie 5555 3333.
Podstawowym i niezbędnym załącznikiem jest legeerklaering, czyli zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka. Dziecko musi wymagać ciągłej opieki w domu. Opiekna musi być świadczona przez członka rodziny lub inną bliską osobę (nie pielęgniarkę czy też inną instytucję).
Powodzenia!

bursztyn napisał(a):
monikaka napisał(a):
pociągnę dalej temat zasiłków i tym razem mam pytanie odnośnie dziecka niepełnosprawnego czy można coś dostać na dziecko które mieszka w Polsce?

"Som hovedregel gis hjelpestønad bare til personer som er bosatt i Norge. Stønad kan også gis i utlandet til:
(...) • Familiemedlemmer som er bosatt i andre EØS-land når den yrkesaktive arbeider i Norge og er medlem av folketrygden.
Med familiemedlem menes forsørget ektefelle eller barn under 18 år, som selv ikke er yrkesaktiv."
Proponuję więc, aby członek rodziny, który pracuje w Norwegii skontaktował się z oddziałem NAV Forvaltning w województwie zatrudnienia w celu uzyskania informacji jakie załączniki należy załączyć do wniosku (Krav om hjelpestønad). Informacji udzielą również telefonicznie 5555 3333.
Podstawowym i niezbędnym załącznikiem jest legeerklaering, czyli zaświadczenie lekarskie o chorobie dziecka. Dziecko musi wymagać ciągłej opieki w domu. Opiekna musi być świadczona przez członka rodziny lub inną bliską osobę (nie pielęgniarkę czy też inną instytucję).
Powodzenia!

dzięki za odpowiedź:)a gdzie można o tym więcej przeczytać?

monikaka napisał(a):
dzięki za odpowiedź:)a gdzie można o tym więcej przeczytać?

Na stronie nav
http://www.nav.no/Helse/Grunn-+og+hjelp ... t%C3%B8nad
nie ma wersji polskiej ale jest angielska :)

tysia1989 napisał(a):
Witam wszystkich
Pytanie moje dotyczy jednego z załączików do otrzymania barnetrygd otoż chciałam się zapytać czy jezeli nie pobieram zasiłku w Polsce muszę wziąść z urzędu gminy zaświadczenie że takowego nie pobieam czy potrzene takie zaświadczenie byłoby tylko w przybadku pobierania takiego zasiłku i czy muszę go tłumaczyć przez tłumacza przysięgłego?
namieszałam ale chyba pytanie jest do zrozumienia:)

Jest potrzebne.
Wcale nie trzeba ich tłumaczyć bo blankiety są europejskie, w każdym kraju identyczne. Jeśli przywieziesz je z polski to urzad w norwegii sam sobie porówna rubryki, a jeśli będzie tam napisane coś dodatkowo po polsku to norweski urząd ma obowiązek sobie to przetłumaczyć na własny koszt.
Link do blankietu jest tutaj
http://www.rkw.be/_formsInternational/E411_Polska.pdf
to jest tylko ten ostatni blankiet, ale to norweski nav wysyła zapytanie do Polski a nie klient.
Pozdrawiam :)

monikaka napisał(a):
Witam!Ja mam pytanie czy są jakieś specjalne wymogi co do uzyskania zasiłku rodzinnego?chodzi mi o to czy osoba pracująca sezonowo(czyli 4-5miesięcy w roku) ma szanse na uzyskanie takiego zasiłku i jeszcze chodzi mi o tak zwane ROZŁĄKOWE bo różne są zdania co osoba to inne wiadomości.

Barnetrygd nalezy się o ile matka lub ojciec pracujący w Norwegii (dziecko w Polsce) są członkami norweskiego folketrygden. Zasadniczo osoba która przy wjeździe do Norwegii z zamiarem osiedlenia się deklaruje pobyt na co najmniej 12 miesięcy staje się automatycznie członkiem folketrygden. Jeśli przebywa się więcej niż 6 miesięcy w roku poza granicami Norwegii przez kilka lat pod rząd to nie jest się członkem folketrygden. Tak samo jeśli po zakończeniu pracy w Norwegii wyjedzie się do Polski i podejmie tam pracę traci sie członkowstwo w folketrygden, niezależnie od tego jak długo mieszkało się i pracowało przedtem w Norwegii. To samo tyczy się Norwegów. O tym czy dany pracownik jest członkiem folketrygden czy nie może poinformować Was NAV Internasjonalt. Tego na forum nie da się rozstrzygnąc niestety.
Nie ma wymogu co do zarobków.
NAV nie wypłaca rozłąkowego (co kolwiek to nie jest :)

Awatar użytkownika

bursztyn napisał(a):
monikaka napisał(a):

Powodzenia!

swego czasu szukałam informacji na ten temat w związku z tym, że mam niepełnosprawne dziecko. Niestety żadnych konkretów nie znalazłam choć z kilku informacji można było wyczytać, że są tzw 3 grupy zasiłków i teraz nie wiem czy nie pomylę czegoś ale wysokość tego świadczenia zależy od stopnia niepełnosprawności dziecka lub osoby, nad którą sprawujemy opiekę, coś jak polski zasiłek i świadczenie opiekuńcze ( w polsce świadczenie jest w przypadku zaznaczonego pkt.8 w orzeczeniu)

generalnie straciłam już nadzieję, że ktokolwiek mi udzieli informacji z sensem, tak więc jak przyjadę spróbuję sama ugryźć ten temat :)

Witam,

ostatnio usłyszałam, że mają być zmienione przepisy dotyczące zasiłku opiekuńczego, który jest wypłacany w wieku 1-3lat dziecka. Podobno taki zasiłek ma być wypłacany tylko do 2r.ż dziecka. Czy ktoś coś wie więcej na ten temat?

NICK 2011
Awatar użytkownika

Pochwał: 1
Hej. Tak przepis sie zmieni od 1 sierpnia 2012r.
Tutaj troche o tym pisalismy :arrow: viewtopic.php?f=18&t=20661&p=215056&hilit=Kontantst%C3%B8tte#p215056

Nie odpowiadam na pw w temacie podatki.

ja mam pytanie mojej kolezanki maz pracuje w norwegi od 2010 roku i chcialby tam zlozyc w tym roku wniosek o rodzinne bo maja dwoje dzieci corka 2 lata a syn 4 , w jakiej wysokosci by mieli te rodzinne na oboje tych dzieci? jego zona jest w polsce a on sam w norwegi ,pracuje tam legalnie, i czy dostaliby pieniadze tylko za ten rok w ktorym sie ubiegaja o te pieniadze?? bo czytalam ze trzy lata wstecz zwracaja, napiszcie dokladnie pozdrawiam

Admin
Awatar użytkownika

http://www.nav.no/805383895.cms

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 554 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1 ... 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33 ... 47  Następna